Historie Rocku pod Hrází

    Ve Lhotě pod Horami poprvé zaznělo řinčení elektrických kytar a dunění bicích v roce 2006, neboť tehdy na svět přišel hudební festival Rock pod Hrází. Díky vodňanské kapele JACK (dnes již bohužel nefungující), která festival založila, pořádala a první 4 roky se také sama aktivně účastnila, se tato akce stala velmi známou a oblíbenou, a na prvních dvou ročnících se zde objevily kapely jako MechanikaRentgen, Witoraz nebo A5 či již zmiňovaný Jack

    V roce 2008 se díky velkému zájmu konal již třetí ročník festivalu a ten také až do jubilejního pátého ročníku v roce 2010 držel rekord v návštěvnosti. Vystoupily kapely Flaška VisočiniTemná VášeňWith CareKryt, Rentgen a Jack. Takže z prvopočátečních tří kapel jsme se rázem dostali na šest a tím rozhodně nekončíme.

    Rok 2009 přinesl čtvrtý ročník Rocku pod Hrází, ale také bohužel velmi nepříznivé počasí a zřejmě kvůli obavě z nachlazení tedy i méně fanoušků. Nicméně pro tyto případy festival byl, je a vždy bude perfektně vybaven stany, které pojmou bez obav všechny diváky a dalšími zastřešenými prostory. A když bude opravdu nejhůř, umíme i zatopit. Tento ročník byl také výjimečný v tom, že se nepekly klobásy jako obvykle, ale peklo se rovnou jedno celé prasátko. Počet kapel se nám od loňska nezměnil, a tak jsme mohli přivítat opět šest skvělých partiček - NarttuArachneEwenTemnou VášeňFlašku Visočini a samozřejmě každoročně skvělý JACK.

     Rok 2010 byl významný nejen boubelatým číslem 10 na konci letopočtu, ale také tím, že festival Rock pod Hrází oslavil své první menší jubileum, a to 5 let své existence! Největší význam pro tento ročník RpH však měla otázka organizace. K velikému zármutku všech jejich fanoušků i příznivců festivalu, se rozpadla zakládající kapela Jack. Budiž tedy Jacku rocková země lehká, zatlačujeme slzu a všem jeho členům přejeme hodně úspěchů v dalších projektech. Kormidlo festivalu pro tento ročník a zhruba ještě stejný počet dalších, převzal místní zapřisáhlý rocker Václav Zeidl. Za svého parťáka v plavbě po rozbouřených rockových vlnách zdejšího kraje, si vybral místního hudebního nadšence Lukáše Chytku. Své nové role se oba zhostili náramně, což se odrazilo na konečném výsledku! Byla to vskutku velkolepá oslava hudby, pojatá v grandiózním stylu! Na parkovišti před místní hospodou, kde se festival od svého zrodu pravidelně koná, v malebné Lhotě pod Horami u Temelína, se v kamionovém návěsu, zapůjčeném firmou UNIVEL (za což panu Miroslavu Novákovi velice děkujeme), představilo neuvěřitelných třináct kapel! Původní plán byl sice patnáct, ale i tak to byla opravdu významná historická událost. Akce se konala 31. července a začátek byl pro velké množství kapel už po obědě - ve 13h. Počasí jako by se šetřilo právě pro tento okamžik, protože dlouho před festivalem bylo ošklivě a dlouho po něm jakbysmet, ale v den D krásně svítilo sluníčko a bylo příjemné teplo. Dobrý pořadatel prostě musí mít taky čas od času trochu toho štěstí. Kapely, které se představily, najdete v záložce KAPELY. Vypíchneme snad jen MorfiuM a Desire for Sorrow, jež krátce po tom, co u nás vystoupily, prodělaly strmý kariérní vzestup. Velkolepost tohoto ročníku spočívala rovněž v luxusních domácích klobáskách, dělaných speciálně pro náš festival, po kterých se mohli všichni utlouct. A oslovilo také naprosto bezkonkurenční vstupné, které činilo pouhopouhých 80 Kč. Jistě i proto byl počet návštěvníků tento rok rekordní.

    
    V roce 2011 jsme na Rocku pod Hrází oslavili krásné šesté narozeniny! Počet kapel sice poprvé zaznamenal sestupnou tendenci, avšak jen na úkor kvality letošních interpretů. Představilo se devět velmi různorodých kapel mezinárodních kvalit, jaké jsme doposud na festivalu neměli. Mezi ty vůbec nejznámější patřili věhlasní Judas Priest revival z Prahy, kteří prokoncertovali celou Evropu i další místa; stálice české deathcorové scény Smashed Face z Brna; syrově black metalový Pergamen z Prahy nebo hardcore punková legenda Ucházím z Prachatic. Zbytek vystoupivších kapel můžete vidět v záložce KAPELY. Lví podíl na organizaci tohoto ročníku měli členové místního Sboru Dobrovolných Hasičů, pod vedením Pavla Hečka. Díky nim bylo na festivalu naprosto dokonalé zázemí. Celý areál byl perfektně vymezen plotem, pódium bylo oproti předchozím ročníkům rozšířené, aby měly kapely více prostoru, nabídka občerstvení byla bohatější, zkrátka všechno působilo profesionálně a také útulněji než obvykle. Takže obrovský dík patří SDH Lhota pod Horami!!! Počasí se nám stejně jako vloni podařilo objednat naprosto přepychové, a tak nic nebránilo v uskutečnění doposud nejlepšího ročníku RpH v historii. Účast byla zhruba stejná jako v loňském roce, což nás motivovalo, abychom setrvali v našem usilovném snažení a pokračovali v tradici jménem Rock pod Hrází, protože to, co děláme, má očividně smysl! Když nyní nepolevíme, výsledky porostou geometrickou řadou!
A zde si ještě můžete přečíst, co o nás napsali Temelínky.

    Rok 2012, který hostil již sedmý ročník, stále oblíbenějšího festivalu Rock pod Hrází, byl zásadním nejen pro festival, ale i pro celou vísku. Zcela nečekaně nás totiž kontaktovala melodic punk-rocková kapela Long Way Down z Nizozemska, s prosbou, zda by si u nás nemohla zahrát, a tak jsme po velice příjemném jednání s těmito milými chlapci zažili první opravdu mezinárodní spolupráci!! Největšími hvězdami z tuzemské scény pak byli strakoničtí pop-rockeři BAGS a obdobný žánr hrající Kyanid z Českého Krumlova. Kompletní výčet kapel můžete vidět v záložce KAPELY. Hned od samého začátku proudily do areálu davy lidí jak na Matějskou, počasí navzdory předpovědi vykazovalo známky nadstandardního letního dne, téměř až ke koupání a vypadalo to, že účast bude rekordní. Co však čert nechtěl, koupat jsme se zanedlouho opravdu mohli. Bohužel ne ve vlastním potu, ale v protivném studeném dešti. Hodně lidí to očividně odradilo a z cesty na festival tak byla cesta zpět domů ke krbu. Naštěstí jsme si takový ten standard v návštěvnosti udrželi a nebyl to žádný propadák. Ti, co přišli, se výborně pobavili i přes nepřízeň počasí a spousta jich vydržela až do konce, přestože program kvůli počasí nabral ohromný skluz. Kapely byly také spokojené, obzvláště si pochvalovali pohodovou domáckou atmosféru a to, jak o ně u nás pořadatelé pečují. Tímto patří veliký DÍK i paní Lence Chytkové, za opětovnou přípravu vegetariánského a veganského občerstvení pro náročnější kapely!! Na festivalu se krom tradičních klobásek tento rok peklo i výborné nakládané vepřové maso. A do budoucna se nabídka občerstvení bude ještě rozšiřovat. Poděkování samozřejmě zaslouží i parta dobrovolníků, která pomáhala se stavbou stanů, oplocováním areálu atd. Jmenovitě Roman Zeidl, Lukáš Chytka, Pepa a Láďa Lukášovi, Pavel Hečko a pak náš pan velitel Václav Zeidl. A v neposlední řadě, první oficiální moderátor v historii festivalu, prosím potlesk pro pana Pavla. Myslím tedy, že tento ročník můžeme považovat za úspěšný, protože jsme se dobře bavili, a to je hlavní. Neexistuje totiž špatné počasí, pouze špatné oblečení!

 

     Rok 2013 znamenal pro festival další významný moment. Poprvé jsme si vyzkoušeli, jaké to je dělat benefici. Celý výtěžek tohoto vynikajícího ročníku putoval na podporu plicního oddělení primářky MUDr. Liptákové, v bývalé Vojenské nemocnici v Českých Budějovicích. Účast opět nebyla z nejvyšších, tudíž se nevybralo mnoho, ale jak se říká, každá koruna dobrá. Tento rok jsme bohužel nešťastnou náhodou kolidovali s termínem tří dalších velkých akcí v okolí a na výsledné návštěvě se to podepsalo. A mimo to také obrovské, nelítostné vedro, které náš kraj tou dobou sužovalo. Celá záležitost nás velmi mrzí, nicméně to byla z části i naše chyba a pro nadcházející ročníky jest již zažehnána a napravena! Alespoň jsme si letos nově mohli užít skvělou festivalovou osvěžovnu – českobudějovickou Čajírnu & Kafírnu, která nabízela báječné čaje (ledové, vlažné i teplé), vodní dýmky a další dobroty. Po celý festival byla návštěvníkům skvělou zašívárnou. Počet kapel se nám oproti poslednímu ročníku rozšířil na jedenáct, a to se ještě z původních třinácti dvě omluvily. Vidět jsme mohli skutečné hvězdy tuzemské scény, jako zakázanÝovoce, Bags, Covers For Lovers, X-Core a nebo návštěvu ze Slovenska – mladé punkrockery Shadow Of Television. Všechny zúčastněné i nezúčastněné kapely můžete najít v záložce KAPELY. Poslední novotou tohoto ročníku bylo posílení moderátorského postu, takže pan Pavel, kterého můžete znát z předchozího ročníku, moderoval ve dvojici s panem Martinem a šlo jim to skutečně dobře. Jejich specifický sarkastický humor jsme ještě dlouho nemohli dostat z hlavy. Inu opět slušná párty, která z minima udělala maximum.

 

    Rok 2014 a s ním 9. ročník festivalu byl obrovským historickým milníkem. Vůbec poprvé se akce konala déle než jeden den! V předchozích letech se sice díky časovému skluzu kapel pravidelně stávalo, že ze soboty najednou bylo nedělní dopoledne, tentokrát se však jednalo zcela záměrně o dvoudenní festival, který se tedy opět neplánovaně převalil až do nedělních hodin, a to dokonce odpoledních. Páteční warm-up (zahřívací) párty na sále hospody, která obnášela vystoupení 4 kapel (Gang Sama Boogie, Zero Hero, Náhodný Výběr a Monotonic Stereotype), sklidila velký úspěch, zejména pak u týmu pomocných organizátorů z řad SDH, a tak se dostavba megalomanského areálu, jaký Lhota pod Horami nepamatuje, přesunula na sobotní ráno. Nakonec se všechna 3 venkovní hrací stanoviště stihla postavit a mohl začít tzv. "akustický blok pro celou rodinu". Ten otevřela Temelínská desítka, při jejíchž libých lidových tónech byly dolazeny poslední detaily areálu. Po obědě následovala na sále pohádka pro děti Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání Studia dell'arte a hned poté opět pokračoval na sekundárním venkovním stanovišti akustický blok s kapelami Light in the dark a Čardáš klaunů. Po třetí odpolední hodině již začal hlavní plnotučný program v podobě 10 hudebních skupin hrajících od metalu, přes punk až k pop-rocku. Hlavním tahounem byla legendrání Znouzectnost, jíž zdatně sekundovaly kapely Temná VášeňAbi Gail, Peshata, Bags,  Harlej revival  a další. Kompletní výčet kapel opět najdete v sekci KAPELY. Kromě toho všeho jsme také letos vůbec prvně zařadili souběžně hrající stage! Zde ve stanu probíhala od 16h. sobotních, do pozdního nedělního odpoledne produkce elektronické muziky od VHT Sound a jejich hostů. Přestože skluz sobotních kapel byl snad rekordní a ZNC se dostala na řadu za svítání kolem páté ranní, všichni byli velmi spokojeni a festival si náležitě užili. Tímto velmi děkujeme všem účastníkům i pomocníkům!

 

    Rok 2015 = 10. ročník (bude doplněno)

 

Nyní už je však na spadnutí JEDENÁCTÝ ročník! V sobotu 23. července 2016 na tradičním místě.

 

HOBLUJ VENCO!!